AIRBOT.NET LOGO
  ° Forum ° Statystyki ° Rejestracja ° Szukaj °

WWW.AIRBOT.NET - FORUM / Edukacja Domowa / GŁOSKOWANIE
Autor Wiadomość
joasia
Użytkownik

# Posted: 13 Paź 2008 14:32

Czy ktoś mógłby mnie doszkolić w głoskowaniu? Nie chodzi tu o proste słowa, ale nieco bardziej skomplikowane:

dzik: dzi-i-k czy dzi-k?
pomidor: p-o-mi-d-o-r?
biały: bi-a-ł-y czy bi-a-ły?
podgrzybek: p-o-d-g-rz-y-b-e-k czy p-o-d-g-rzy-b-e-k?
cisza: ci-sza-a?
konik: k-o-ni-k?
dinozaur: di-n-o-z-a-u-r?

i inne... Jakie są zasady?

Z góry dziękuję.

belfer67
Użytkownik

# Posted: 13 Paź 2008 15:41

Jeśli spółgłoska miękka występuje przed inną spółgłoską, wtedy tworzy dwie. głoski np. w-i-l-k, dz-i-k, p-o-m-i-d-o-r, k-o-n-i-k. Jeśli spółgłoska miękka znajduje się przed samogłoską, to jest jedną głoską ni-e-b-o, bi-ał-y, ci-e-p-ł-o. Wiąże się to z sylabotwórczością samogłoski. Wiadomo, że w każdej sylabie musi byc jedna samogłoska - cie-pło - oprócz zmiękczającego i jest samogłoska e, natomiast wilk - tu samogłoska i tworzy sylabę. Pozostałe głoski liczy się oddzielnie, nie można "doklejać" a czy y ci-sz-a, p-o-d-g-rz-y-b-e-k

joasia
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 08:00

Dzięki... ale nasza Pani Dyrektor twierdzi, ze dzi-i-k i p-o-mi-d-o-r. W sprawie dzika to i przedszkolanka i znajoma polonistka też rozkłada na dzi-i-k. Czemu?

A_Weasley
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 09:26

Mam wrażenie, że nie tyle ni-e-b-o, co ń-e-b-o. Z białym jest trudniej, bo większość spółgłosek jako miękkie pojawia się tylko przed samogłoską i nie da się głoskować b'-a-ł-y.

pietruszewskih
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 12:01

Do czego przydatne jest głoskowanie?

belfer67
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 16:11

Chodziło mi o liczenie głosek, a nie wymawianie. A że pani dyrektor tak liczy - to jej problem.

joasia
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 17:33

Proste głoskowanie jest w I klasie szkoły podstawowej.

mamaAsia
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 18:36

Ale pytanie od pietruszewskih pozostaje aktualne:

Do czego przydatne jest głoskowanie?

Jeśli takie dziecko jak Wasz Staś (tak?) radzi sobie świetnie z czytaniem i pisaniem, a źle policzy głoski w niebie czy dziku (o których też ma bardzo szeroką wiedzę) to - pytam się - co???!!!

Rozumiem, że głoskowanie może jest jakimś etapem w nauce czytania i może i jest pomocne w trudnościach z powyższym, ale generalnie, jeśli już jesteśmy poza tym etapem, to co wnosi do naszego życia oprócz umiejętności odpowiedzi na pytanie testowe? Sylaby to są jeszcze przydatne przy przenoszeniu (chociaż, jak czytam dzisiejsze czasopisma, to się zastanawiam, czy może zasady przenoszenia zostały zniesione, a ja o tym nie wiem...

joasia
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 19:23

Nie chodzi o to czy Staś dobrze czy źle policzy, nie chodzi tu tylko o egzamin... bo akurat w tym wszystkim głoskowanie jest najmniej istotne. Ale skoro dziecko pyta to chciałabym mu odpowiedzieć prawidłowo. Nie chcę go wprowadzać w błąd z powodu mojej niewiedzy. Dlatego pytam.

A swoją drogą ja też nie wiem po co komu głoskowanie...

mreszke
Użytkownik

# Posted: 14 Paź 2008 20:42

mama Asia chyba nie musi pisać egzaminów to dlatego tak nie wnika w głoskowanie.
Większość rodzin ma egzaminy i utrata punktów na głoskowaniu z winy rodzica to jest trochę głupie. U nas własnie tak się stało więc dobrze że wyłapałaś problem głoskowania. Niech dziecko ma mozliwość utraty punktów w miejscu w którym się pomyli...
Kiedyś wszystkie dzieci zdawały w klasie1-3 a teraz chyba nie każdy wynik egzaminu daje promocję.

Szkoda że mamy egzaminy, szkoda, że mamy wymagania programowe, ale mamy i trzeba z tym żyć.

mamaAsia
Użytkownik

# Posted: 15 Paź 2008 14:19

Faktycznie, nasze dzieci egzaminów tu nie zdają, ale mamy też swoje testy, jak i inne wymagania związane z uczeniem w domu, które nie zawsze są po mojej myśli, a które staram się spełniać. Być może niepotrzebnie się doczepiłam do tego głoskowania, więc przepraszam, bo sama też wyznaję zasadę, że jak trzeba, to trzeba i nie ma zmiłuj się.

jagaroo
Użytkownik

# Posted: 15 Paź 2008 19:33

Potrzebnie, Asiu, potrzebnie
Tym bardziej że głoskowanie jest sprawą kontrowersyjną. Ma rozwijać słuch fonemowy i przygotowywać do nauki czytania (tak jest w wielu zerówkach). Natomiast moim zdaniem, zamiast pomagać - często utrudnia.

POszukałam sobie w internecie i okazuje się, że wielu pedagogów i logopedów też tak twierdzi. Według B. Rocławskiego głoskowanie powinno być zakazane, bo jest dużym zagrożeniem dla czytania.
Nasza starsza pociecha nauczyła się czytać bez problemu metodą sylabową, bez głoskowania i z młodszym zamierzamy postępować tak samo,mimo że w programie to głoskowanie jest.

Natomiast kiedy dziecko dobrze czyta, może sobie głoskować, bo już mu to nie zaszkodzi. A w czym pomoże? Nie wiem. W każdym razie nasza drugoklasistka ma za zadanie czasem podzielić wyraz na głoski i nieźle sobie z tym radzi.
Agata

mamaAsia
Użytkownik

# Posted: 15 Paź 2008 22:15

ojej, wymiękam...

anae29
Użytkownik

# Posted: 15 Paź 2008 22:19

Z doświadczenia czytania córki wiem, że napewno głoskowanie utrudnia i zamiast przyspieszać naukę spowalnia ją, a obecnie trudno jej sie przestawić na czytanie całościowe. gdybym to wiedziała wcześniej, nigdy bym jej nie uczyła literować tylko odrazu sylabami czytać.
W ogóle to chore by dzieci w I klasie czy nawet dalej wiedziały co to głoskowanie, literowanie po co, powinno to byc nawet zakazane, teraz zamiast czytać długi wyraz dzieląc go, literuje nadal. masakra....

pietruszewskih
Użytkownik

# Posted: 16 Paź 2008 09:10

Nie posiadam na temat głoskowania wiedzy fachowej. Pamiętam z własnej szkolnej młodości, że bardzo się dziwiłem, że w niektórych słowach muszę słyszeć b' czy t'. Zazdrościłem rówieśnikom, którzy sobie z tym radzili, ale jak się później okazało po prostu nauczyli się odpowiadać, tak jak chce nauczycielka i było OK. Trochę mnie to pocieszyło, ale dalej niepokoiłem się, że być może z moim słuchem jest coś nie tak.
Jakiś czas później, na języku rosyjskim zetknąłem się z głoską t'. Tu nie maiłen wątpliwości - słyszałem ją wyraźnie.
Mam nadzieję, że nie usłyszę kiedyś, że jak moje dziecko nie bedzie umiało głoskować, to nie osiągnie życiowego sukcesu.

Reklama i Sponsorzy:
Wydawnictwo Świat Baśni, well-com, Programy iPhone/iPad, Bogowie Polscy, Rodzimowierstwo, Rodzimowiercy
Wygenerowane przezminiBB forum software © 2001-2014 projektowanie stron system cms jakub wisniewski weblog